PATRONAT STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ”: „GRANICA” ZOFII NAŁKOWSKIEJ
29 stycznia 2025
Wydawnictwo MG
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” objęło patronatem wznowienie „Granicy” Zofii Nałkowskiej. Jedna z najważniejszych powieści tej autorki, zaangażowana w kwestie dotyczące moralności i społeczno-politycznej rzeczywistości.
„Granica” stanowi filozoficzną, uniwersalną przypowieść o człowieku. Jest to perfekcyjna w swej złożoności powieść, zarówno pod względem artystycznym, jak i fabularnym. Dotyka kwestii etycznych, ponadto wprowadza wątek feministyczny. Łączy w sobie cechy wielu gatunków: powieści psychologicznej, realistycznej, sensacyjnej i kryminału. Należy do klasyki polskiej literatury.
„Historia na pozór wszystkim znana. Dwoje ludzi, każde z dobrego domu, mieszkających w niewielkim miasteczku. Oboje żyją w wytwornych kręgach towarzyskich, spotykają się z ludźmi na salonach. Codzienne herbatki, polowania oraz konwencjonalne spotkania stają się pretekstem do kurtuazyjnych rozmów. A jakby obok stary schemat romansu z chłopką – niewygodna, lecz powszechna podszewka małomiasteczkowego życia. Nic się nie dzieje – na pozór.
Historia, jakich wiele, stała się dla autorki pretekstem do przekazania trudnej prawdy. Tragiczny finał powieści ukazuje granicę ludzkiej moralności, psychicznej wytrzymałości oraz człowieczeństwa. Nic w tym utworze nie może być jednoznaczne oraz pozostać bez konsekwencji”.
„Granica” Nałkowskiej ukazała się na przełomie lata i jesieni 1935 roku w Warszawie, w wydawnictwie Gebethner i Wolff.
